wz


Malování (Paintbrush)

Malování

Program Malování je kreslicí nástroj umožňující vytvoření, úpravu černobílých nebo barevných obrázků, které lze uložit jako bitmapové soubory.

Jde o nejjednodušší grafický editor. Jeho hlavní výhoda je, že je součástí Windows. Jak s tímto programem pracovat, se můžete podívat, když se podíváte na následující prezentace: Malování nebo Malujeme obraz


Ukázky kreslení v Malování

Zkus si namalovat za pomoci kreslícího programu - Malování (Paintbrush)- na Vašem počítači některý z obrázků. (program si otevři následující cestou: klikni na tlačítko Start - Programy - Příslušenství - Malování).


Gorila - Mrož - Myš - Prase - Ryba - Děvče - Žena - Chlap


ArtRage - realistické malování

ArtRage

ArtRage opravdu skvělý a velice neotřelý způsob vytváření grafiky. Pokud Vám stále stejně vypadající programy s šedými lištami už lezou na nervy, je ArtRage stvořen jenom a jenom pro Vás. Program Vás překvapí velice příjemným uživatelským rozhraním a hlavně svými nástroji. Tento program se nesoustřeďuje na čáry, oblouky, křivky, obdlníky, polygony, efekty....., ale na pravé malování. Máte k dispozici hromady tužek, pastelek, fixů a hlavně štětců. Každý nástroj Vám dá vybrat z několika tlouštěk, síly přítlaku, intenzitě barvy a to všechno se navzájem pěkně rozmazává, překrývá a vpíjí do sebe. Mimo to si můžete vybrat několik druhů plátna na které malujete.

Program pracuje s vlastní formátem souborů PWG, ale kresby lze exportovat i do souborů BMP, JPG a PNG.

Na internetu lze najít mnoho verzí tohoto programu. Ve škole jsme se rozhodli používat freeware verzi, kterou si můžete stáhnout z www.stahuj.cz. Podrobnější návod pro kreslení lze najít zde.
Irfan View - prohlížíme fotky

IrfanView

Program IrfanView je prohlížečem obrazků, zvuků a videa. Program vyniká především svou rychlostí, která je u prohlížení obrázků společně s množstvím podporovaných formátů snad to hlavní.

K dispozici jsou navíc základní nástroje pro úpravu - otáčení, převracení, převod do odstínů šedi, změna velikosti, ... Ty možnosti se stále více rozrůstají a IrfanView se stal již dávno použitelný i pro základní úpravu fotografií pro jejich posílání e-mailem.

Na internetu lze najít mnoho verzí tohoto programu. Ve škole jsme se rozhodli používat verzi, kterou si můžete stáhnout z www.stahuj.cz. Recenzi programu si můžete zde.
PhotoFiltre - upravujeme fotky

PhotoFiltre

PhotoFiltre je kompletní editovací program pro fotografie. Jeho hlavní výhodou je cenová dostupnost a obrovská Spousta funkcí a možností, které budete jen těžko hledat u některých jiných programů.

V programu můžete vytvářet náhledy na fotky pomocí filtrů, vkládat texty, rozmazávat, ostřit, importovat, slepovat fotky dohromady atd. Podporuje většinu obrazových formátů (.bmp, .bmp/rle, .gif, .jpeg, .png, .targa, .tiff, ico,). Nespornou výhodu je i český návod a fakt, že je k dispozici zdarma pro soukromé použití a výukové účely.

Podrobnější recenzi si můžete přečíst na zde.


Všechny odkazy si postupně stáhněte do PC např. do adresáře C:\PhotoFiltre. Pak spusťe instalaci programu pomocí souboru pf-setup-en.exe. Program si automaticky vytvoří svoji adresářovou strukturu C:\Program Files\PhotoFiltre. Do ní si potom nakopírujte čestinu - TranslationCZ.plg a rozbalte tam postupně zabalené soubory: Masks.zip, Patterns.zip, Plugins.zip, Selections.zip. Kdo si nebude vědět rady, jak to udělat, tak přijde se ZEPTAT a ukáži Vám, jak na to!!!


Ke stažení:

PhotoFiltre - program
Čeština pro PhotoFiltre
Masks
Patterns
Plugins
Selections


Zoner Callisto

Zoner Callisto

Zoner Callisto 5 je vynikající program pro nejširší grafické potřeby. Využijete jej k tvorbě propagačních tiskovin a letáků, stejně jako ilustrací do dokumentů, vizitek, cenovek, hlavičkového papíru, pohlednic, nápisů, blahopřání, ale také plánků, schémat, nákresů atd. Díky kvalitnímu vyhlazovacímu algoritmu při exportu do bitmapových formátů lze Zoner Callisto 5 s výhodou využít i při tvorbě grafiky pro internet a pro elektronické publikace. Zoner Callisto 5 charakterizuje snadné, intuitivní, důkladně promyšlené ovládání blízké i neprofesionálnímu uživateli.

Na internetu lze najít různé verze tohoto programu. Do školy jsme se zakoupili verzi, kterou si můžete stáhnout z www.zoner.cz. Recenzi programu si můžete rovněž přečíst na zde.


Jiří Mandys